– Porównując ME Weteranów w Opolu z tymi sprzed 4 lat z Pragi mogę stwierdzić, że poziom znacznie się podniósł – powiedział Zdzisław Grochowski z Warszawy, który w hali „Okrąglak” zdobył brązowy medal w wadze 73 kg i w grupie wiekowej M5 (50-54 lata).

Grochowski, na co dzień trener w stołecznym klubie AZS UW, rozpoczął turniej na Opolszczyźnie od wygranej przez yuko z Niemcem Wilfriedem Mannshardtem. W drugim pojedynku przegrał przez ippon z późniejszym srebrnym medalistą Włochem Franco Ghiringhellim, ale w ostatnim pojedynku pokonał przez waza-ari Hiszpana Pedro Alonso Fernandeza.

Ostatni z wymienionych rywali okazał się wyjątkowo mocny fizycznie. Musiałem bardzo dobrze walczyć taktycznie aby z nim się uporać. Początek miałem mało obiecujący, czułem jego moc, ale ostatecznie to ja triumfowałem. Widziałem jak jednego z przeciwników Hiszpan pokonał w zaledwie 15 sekund – dodał Grochowski.

Zdzisław Grochowski po raz pierwszy startował w ME Weteranów w 2008 roku w Pradze. Odpadł wówczas w eliminacjach. Dwa lata później zadebiutował w Mistrzostwach Świata w Budapeszcie. – Przez moment prowadziłem w walce o brąz, czułem się prawie medalistą, jednak skończyło się na 5. miejscu. Mam porównanie i widzę jak znacząco podniósł się poziom wśród weteranów. W Europie jest on porównywalny z zawodami rangi MŚ i dużo wyższy niż 4 lata temu w Czechach – ocenił.

W Opolu szkoleniowiec AZS UW miał liczne grono kibiców. – Przyjechały zawodniczki z mojego klubu, na czele z byłą brązową medalistką ME Juniorek Karoliną Pieńkowską i Kaśką Wtorkowską. One mocno mnie namawiały na występ, więc nie mogłem odmówić. Założyły koszulki z napisem „Grochu Team” i mocno mnie wspierały. Atmosfera była super, oby więcej takich imprez sportowych jak ta w Opolu. Cieszę się podwójnie, bo wystartowała też trenerka kadry juniorek Joanna Majdan, którą i ja namawiałem na start. I ona zdobyła złoty medal – podkreślił trener.

Zdzisław Grochowski zwrócił uwagę na liczne grupy judoków-weteranów z Rosji, Niemiec czy Włoch. – Oni żyją tym sportem, federacje ich wspierają, mają rozgrywki ligowe. Dla nich zawody weteranów są przedłużeniem młodości – przyznał.