Grand Slam Paris 2012 – już tylko tydzień !

Grand Slam w Paryżu już niespełna tydzień do tego fantastycznego przedstawienia. W czasie kwalifikacji do Olimpiady to będzie jeszcze mocniejsze turniej Judo na najwyższym poziomie z najlepszymi zawodnikami. Skład reprezentacji:
Polski Związek Judo
W dniach 04-05. 02. 2012 roku w Paryżu odbędzie się Grand Slam. Jest to kolejna szansa zdobycia punktów do rankingu światowego. We Francji startują:

1. Kubań Marta (do 52 kg) – 34 m. ranking światowy
2. Kłys Katarzyna (do 70 kg) – 21 m. ranking światowy
3. Pogorzelec Daria (do 78 kg) – 23 m.ranking światowy
4. Sadkowska Urszula (+ 78 kg) – 19 m. ranking światowy

1. Kowalski Tomasz (do 66 kg) – 16 m. ranking światowy
2. Zagrodnik Paweł (do 66 kg) – 28 m. ranking światowy
3. Adamiec Tomasz (do 73 kg) – 17 m. ranking światowy
4. Wiłkomirski Krzysztof (do 73 kg) – 21 m. ranking światowy
5. Krawczyk Robert (do 90 kg) – 65 m. ranking światowy
6. Węglarz Krzysztof (do 90 kg) – 42 m. ranking światowy
7. Eitel Grzegorz (+ 100 kg) – 22 m. ranking światowy
8. Wojnarowicz Janusz (+ 100 kg) – 13 m. ranking światowy

Trzymamy kciuki za naszych !!

9 thoughts on “Grand Slam Paris 2012 – już tylko tydzień !

 1. wyglada na to,ze panowanie w europejskim judo Francuzi maja na lata do przodu zapwenione-zwroccie uwage z jaka swoboda wprowadzaja (przy okazji tak szacownego turnieju ) mlodych i nieznanych zawodnikow (zawodniczki )-i co poniektore robia z tuzami judo..pogratulowac systemu

 2. Judo jest we Francji BARDZO popularne. Na pewno dużo popularniejsze niż w Polsce, a to z pewnością przekłada się na rekrutacje w klubach czy dotacje na sport.

  Zapytałem swoją koleżankę z Francji, która interesuje się sportem, dlaczego judo jest tak popularne akurat we Francji. Powiedziała mi że bardzo duży wpływ miały na to sukcesy Davida Douillet. Domyślam się że Francja wykorzystała to że David „nakręcił” popularność judo przez zdominowanie swojej kategorii wagowej na arenie światowej, poczyniła kroki aby sytuację tę utrzymać i jakoś od tamtej pory to idzie.

  Powstaje pytanie dlaczego w ten sposób nie wykorzystano w Polsce tego że triumfy święcili Paweł Nastula i Rafał Kubacki. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć że niby wiedziałem kim był Paweł Nastula, ale raczej w kategorii „jakiś nasz medalista olimpijski w jakimś sporcie”. Dokładnie dowiedziałem się kim jest dopiero gdy, o ironio, rozpoczął swoją karierę w MMA w 2005 roku. Zbiegiem okoliczności niecałe 4 miesiące później zainteresowałem się judo na studiach i wtedy już szczegółowo sprawdziłem kim jest Paweł Nastula i jak dużo osiągnął.

  O Rafale Kubackim usłyszałem dopiero gdy zagrał Ursusa w „Quo Vadis”. Gdy zapytałem rodzinę kim jest usłyszałem że „polskim zapaśnikiem” i w tym przekonaniu żyłem aż do czasu gdy, już aktywnie zaangażowany w judo zobaczyłem z nim plakat na jednej ze ścian budynku w którym mieści się klub. Dopiero wtedy dowiedziałem się że był judoką, a nie zapaśnikiem.

  Podejrzewam że moja ówczesna wiedza, jako osoby „z zewnątrz” może jakoś obrazować stan świadomości społeczeństwa. Ani o Pawle Nastuli, ani o Rafale Kubackim nie dowiedziałem się z powodu ich sukcesów w judo. To bardzo niedobrze że takie postaci nie były wtedy przez polskie judo odpowiednio promowane.

  Francji należy więc gratulować nie tylko systemu szkolenia, ale i wykorzystania danej w przeszłości przez Davida Douilleta szansy, która została „przeciągnięta” w czasie aż do dziś czego obrazem są tacy zawodnicy jak Teddy Riner, czy Lucie Decosse.

  Nie ma jednak co „gdybać”. Bardzo podobał mi się występ polskich zawodników i zawodniczek na obecnie trwającym w Paryżu turnieju Grand Slam. Nie było medali, ale walczyli ładnie i zdobyli kilka punktowanych miejsc, a szczególnie podobał mi się występ Krzysztofa Węglarza. Do Francji nam daleko, ale myślę że mimo wszystko polscy zawodnicy są bliżej szczytu niż dna. Mam nadzieję że ten poziom conajmniej się utrzyma, a być może nawet zostanie podniesiony przez wchodzących dopiero na arenę seniorów zawodników.

 3. Witam ,nie zgadzam się z Patrolem i niechcę być kolejnym narzekaczem ,lecz my mieliśmy świetnych zawodników jeszcze przed panem Kubackim i panem Nastulą mieliśmy świetnych trenerów którzy umieli prowadzić zawodników mimo większych i mniejszych problemów Polskie Judo liczyło się na świecie i w europie ,mieliśmy medale praktycznie na każdej imprezie.
  Może mniej było narzekania a więcej pracy ,może młodzież trochę inna ( obserwacje zwłaszcza tej młodzieży ze wschodu ) ogólnie to tak jak by wszystkim bardziej zależało.
  Wielkie gratulacje dla naszych zawodników za te piąte miejsca ,różnica między warunkami treningowymi i ogólnie możliwością rozwoju sportowego naszych zawodników a w/w Francuzów to przepaść niezmierzalna .
  Żal jest bo inni potrafią a my nie ,dobrze idzie nam tylko przeszkadzanie sobie i kłótnie tu to jesteśmy mistrzami

 4. Witam ponownie,

  Nigdzie nie powiedziałem że przed Pawłem Nastulą i Rafałem Kubackim nie było dobrych zawodników. Byli jak najbardziej i inspirowali. Pamiętam wywiad w jednej z gazet z Robertem Krawczykiem gdzie powiedział że zaczął trenować bo „chciał być jak Legień” (a przed Legieniem też było kilku zawodników klasy światowej). Wspomniałem akurat o Pawle Nastuli i Rafale Kubackim bo:

  1. Okres ich kariery sportowej korelował z okresem kariery Davida Douillet
  2. Od tamtej pory Polacy nie zdobyli złotego medalu olimpijskiego / mistrzostw świata, więc to w tym momencie „coś się zepsuło”
  3. Tylko co do tych nazwisk mogłem się wypowiedzieć z pozycji obserwatora. Na wcześniejszych mistrzów byłem za młody (lub w ogóle mnie jeszcze nie było).

  Na pytanie dlaczego polskie judo podupadło zapewne odpowiedzi jest wiele i każdy ma swoją wersję. Może faktycznie wcześniej wszystkim się „bardziej chciało”, nie mówię że nie, a nawet mogę domniemywać że tak. No ale właśnie – domniemywać bo mnie tam wtedy nie było, natomiast dzisiaj każdy z nas może zaobserwować fakt, a fakt jest taki że na dzisiaj zakończonym turnieju w Paryżu trybuny były po brzegi pełne. Niedługo będzie w Polsce coroczny Turniej Warszawski i ciekawi mnie czy będzie tu podobne zainteresowanie.

  Zainteresowanie zaś przekłada się na nabór. Nie raz i od różnych trenerów słyszałem że kiedyś przy rekrutacji był „przesiew” pod względem sprawnościowym. Brało się najlepszych i robiło grupę wyczynową. Dzisiaj zaś zainteresowanie spadło więc przesiewu nie ma, bo mogłoby się okazać że „grupa” wyczynowa liczy dwie osoby.

  Z drugiej strony mamy przykład Gruzji, której całkowita populacja wynosi poniżej 5 milionów a „produkują” judoków walczących na poziomie światowej czołówki. Być może oni są jeszcze na etapie „że im się chce”. Nie wiem, musiałby się wypowiedzieć ktoś kto osobiście zaobserwował ich system szkolenia.

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

 5. …cytat ze strony Lodzkiego AZS ” Judo? ..”To nie dla mojego dziecka…” – to typowa reakcja wielu rodziców, gdy słyszą o naszej dyscyplinie. Boją się, że dziecko będzie agresywne lub że w czasie treningu stanie mu się coś złego. Jest to pewien stereotyp, który wynika z nieznajomości tego sportu. A przecież w wielu krajach judo jest przedmiotem obowiązkowym w szkołach na lekcji WF i nie są to tylko kraje azjatyckie. Najlepszym przykładem jest tutaj Francja. Zauważmy, jak wiele sukcesów odnosi ten kraj w sporcie we wszystkich dyscyplinach. Jest to spowodowane fantastyczną pracą z dziećmi na lekcjach WF, a jednym z elementów jest właśnie judo. ”
  …wiec na poczatek chyba nie grupy wyczynowe a upowszechnianie !!!
  i co najwazniejsze ustalic stan posiadania (czyli ilosc trenujacych w kraju ) i uswiadomoc sobie stan wiedzy spoleczenstwa-najprosciej niech mlodzi judocy z klubow w calej Polscw wyjda na ulice z mini ankieta
  -czy wiesz co to jest judo ? wymien znanego ci przedstawiciela judo
  mysle ,ze to wiele wyjasni i da do myslenia mocno zamknietemu w swoich powiazaniach i sposobach myslenia srodowisku

 6. Witam ,takie rozpoznanie za pomocą ankiety zacny pomysł ale tyle świetnych pomysłów ile było na judoinfo ? i nic z tego nie jest realizowane
  a kto się będzie przejmował wynikiem tej ankiety?
  Potrzebny jest inny sposób myślenia i działania całego związku zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i krajowym ,mamy przecież ludzi którzy chcą coś zmieniać może czas dać im szansę i dopuścić do głosu.
  Jeszcze parę miesięcy i najważniejsza impreza w życiu każdego sportowca ,zobaczymy ? mamy świetnych zawodników i dzisiaj najważniejsze co powinni zrobić panowie ze związku to stworzyć idealne warunki do treningu dla tych wybranych .
  Trudno się nie zgodzić z Papą upowszechnianie i promocja Judo ,myślę że na takie działania należy położyć ogromny nacisk ,każdy z nas ma jakieś pomysły lub coś gdzieś podpatrzył ,czas tym się podzielić .
  Prawda jest taka że w jedności jest siła , pozdrawiam

 7. -wiesz gdyby oficjele i fukcjonariusze w judo byli nie tylko rozliczani za medale ale rowniez np za to czy ilosc trenujacych sie zwiekszyla czy zmniejszyla (sport masowy,amatorski ),gdyby byly rowniez dotacje np z gmin ,z miast- nie tylko za medal ale wlasnie za zwiekszenie ilosci trenujacych lub stworzenie miejsca do treningu,zagospodarowanie czasu mlodym -efekt spoleczny-wtedy moze i ankieta by cos zmienila-a powinna dzialac w dwie strony: 1-pokazac stan wiedzy (lub niewiedzy ) o judo w spoleczenstwie ,2-uzmyslowic w koncu srodowisku i ODPOWIEDZIALNYM za judo w kraju-ze jest to byc moze wspanialy sport -znany jednak tylko srodowisku-i pora wyjsc z nim na szersze wody-walczyc i to aktywnie i uruchomic programy szkolne celem popularyzacji
  -odniose sie rowniez do najwazniejszej imprezy-czyli rozumiem ,ze masz na mysli Olimpiade-oczywiscie trzeba zyczyc sukcesow !!-ale czy sa realne-i po zdobyciu medalu paradoksalnie bedzie ogolne zadowolenie srodowiska i znowu nic sie nie zmieni-a brak medalu to brak dotacji panstwowych ,jeszcze wieksza zapasc i…..szansa na zmiany jakby wymuszona przez sytulacje..
  a co do jednosci..odniose sie do niemieckiego podworka-odpowiedzialni za judo damskie „modla ” sie o brak medalu dla panow… (ddotacje,rozliczenie itd )…wiec czy to jeszcze jest sport????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *