Droga Rodzino Judo,

pragnę kontynuować powierzoną misję i funkcję Prezesa Związku w kolejnej kadencji.
W załączonym liście dzielę się z Wami efektami naszego wspólnego wysiłku, dalszymi planami oraz deklaracjami związanymi z moją kandydaturą. Dziękując za dotychczasową współpracę w trosce o dobro polskiego judo, proszę o wsparcie i głos w zbliżających się wyborach.

Ze sportowym pozdrowieniem,

Jacek Zawadka

Droga Rodzino Judo,

zgłaszam moją kandydaturę na funkcję Prezesa Polskiego Związku Judo.

Dobiega końca ponad czteroletnia kadencja obecnego zarządu i moja, jako Prezesa. To nie była łatwa kadencja, ale patrząc na nasze dokonania z satysfakcją stwierdzam, że
zrobiliśmy razem bardzo dużo.

Najważniejszym dokonaniem tej kadencji jest niewątpliwie 6 kwalikacji naszych zawodniczek i zawodników na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Wierzę, że kolejne dni startu naszych zawodników na Igrzyskach przyniosą nam wiele satysfakcji i mocno trzymam kciuki za ich sukces.

W ostatnich latach cieszyliśmy się z medali na największych międzynarodowych imprezach – w Mistrzostwach Świata brązowe krążki zdobyły Agata Ozdoba-Błach i Julia Kowalczyk, a niedawno Mistrzynią Europy została Beata Pacut. Medalowe sukcesy odnoszą też nasi młodzi judocy.

Równie ważna była dla mnie naprawa finansów związku. Rozpoczynając kadencję dostaliśmy na „dzień dobry” spory dług i koniecznością było zaciągnięcie 1 miliona złotych pożyczki żeby go spłacić.

Dzięki naszym działaniom i gospodarności Związek wyszedł na prostą – ostatnią ratę pożyczki spłaciliśmy w maju tego roku. Dziś sytuacja finansowa Polskiego Związku jest stabilna. Możemy planować i działać bez żadnych obciążeń.

Zbudowałem świetne relacje z Międzynarodową Federacją Judo i Europejską Unią Judo.Po sukcesie organizacyjnym Mistrzostw Europy Seniorów w Warszawie w 2017 roku Prezydent EJU Sergey Soloveychik powierzył nam organizację Mistrzostw Europy Kadetów w Warszawie i Mistrzostw Europy w judo kata w podwarszawskim Józefowie.

Znakomicie układa się współpraca z szefem IJF Mariusem Vizerem. Na moją prośbę IJF przekazało 210 tys. dolarów oraz profesjonalne tatami i judogi na organizację projektu Judo in School w Polsce. Dzięki temu uruchomiliśmy program w 17 szkołach.
Wyposażyliśmy je w sprzęt, a pieniądze IJF zostały przeznaczone na pensje trenerów prowadzących zajęcia.

Wymieniłem tylko najważniejsze dokonania tej kadencji. Było ich znacznie więcej, m.in.: uruchomienie 3 Szkół Mistrzostwa Sportowego, uruchomienie programu szkolenia kadry narodowej w judo kata, 9 medali na lipcowych Mistrzostwach Europy 2021 w Judo Kata, powstanie Komisji Judo osób osób z niepełnosprawnościami, projekt Ukemi – szkoła bezpiecznego upadania, w którym w ciągu 4 lat wzięło udział blisko 4 tys. dzieci, przekazanie 120 tys. zł pozyskanych z egzaminów na stopnie kyu i licencji do Okręgowych Związków.

Zgłaszam moją kandydaturę na funkcję Prezesa PZ Judo w przekonaniu, że to, co do tej pory zrobiliśmy, stanowi dopiero połowę drogi i mam jeszcze dużo wyzwań,
których chciałbym się podjąć w kolejnej kadencji.

W związku z tym, że w pierwszej kadencji bardzo dużo energii poświęciłem na spłatę zadłużenia związku, w kolejnej – mając stabilność finansową – chcę koniecznie podnieść jakość szkolenia judo w Polsce. Przed nami Europejskie Igrzyska w 2023 roku w Krakowie oraz Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Aby osiągać większe sukcesy od wspomnianych, należy zmodyfikować system organizacji szkolenia PZ Judo, realizując następujące zadania.

W przygotowaniach do najważniejszych zawodów mistrzowskich – IO, MŚ:

• cały system oprzeć o ciągłość szkolenia wszystkich grup wiekowych, wykorzystując takie formy szkolenia jak ACSS, wojskowe centra szkolenia, SMS, szkolenie wojewódzkie i inne,
• organizację szkolenia reprezentacji olimpijskiej oprzeć o szkolenie centralne wsparte ukierunkowaną pracą w klubach,
• podnieść na jakościowo wyższy poziom współpracę z najbardziej zaangażowanymi trenerami,
• w szkoleniu centralnym wykorzystać doświadczenie i kompetencje trenerów z zagranicy.

W młodszych kategoriach wiekowych:

• utrzymać centralne przygotowania reprezentacji do zawodów mistrzowskich wspierając je szkoleniem w SMS i ośrodkach regionalnych,
• system rozwoju sportowego najzdolniejszej młodzieży oprzeć na uczestnictwie w szkoleniu bez konieczności zmiany barw klubowych,
• obniżyć wiek możliwości startowania w zawodach dzieci od 6. roku życia.

Nie możemy zapominać o zadaniach w innych obszarach. Należy:

• kontynuować dalszy rozwój judo kata, programów: ukemi, i judo in School, poszerzając w ten sposób grono osób trenujących i sympatyków judo,
• uporządkować system krajowego współzawodnictwa weteranów i amatorów; objąć opieką organizacyjno-szkoleniową grupę weteranów w zakresie koordynacji
udziałów w zawodach międzynarodowych i mistrzowskich,
• wzmocnić działania w zakresie rozwoju sportu judo osób niepełnosprawnych, podjąć działania w kierunku budowy współzawodnictwa krajowego w judo paraolimpijskim.

Należy to wszystko skoordynować jako „polski system szkolenia”, dostosowany do naszego potencjału ludzkiego, finansowego i organizacyjnego jako system uwzględniający naszą specyfikę i możliwości.

Cały system należy wesprzeć i usprawnić przez:

• cyfryzację wszystkich podejmowanych działań,
• skoordynowane działania, wdrożenie systemu IJF i udostępnienie go wszystkim podmiotom związanym z PZ Judo,
• zabezpieczenie kształcenia nowych kadr i dalszą edukację trenerów.
• Kontynuację pomocy dla małych klubów i sekcji poprzez dalsze do finansowywanie okręgów oraz organizowanie akcji doszkoleniowych dla zawodników i trenerów

Chcę kontynuować moje dotychczasowe działania i gospodarność w Związku. Już w pierwszej kadencji zapewniałem mu przychód, a w dalszych latach zakładam zwiększenie tych środków, sam deklaruję, że moja służba dla polskiego judo wciąż będzie miała charakter wolontariatu.Pozyskane środki finansowe zainwestuję w realizację i wdrożenie wymienionych zadań, zainwestuję je w naszą młodzież.

Zabezpieczę środki na program stypendialny dla zawodniczek i zawodników mających w danym momencie kwalifikację olimpijską oraz program nagród dla ich trenerów
klubowych.

Nadal będę kontynuował wspieranie Okręgowych Związków i deklaruję znaczne zwiększenie tej pomocy.

Droga Rodzino Judo, na zakończenie chciałbym powiedzieć, że przez całą moją kadencję publicznie starałem się nie reagować na nagminne donosy, na kłamstwa i manipulacje pojawiające się w mediach społecznościowych. Moim zdaniem o judo można mówić tylko dobrze, co starałem się i będę dalej robił. Konflikty czy zawiść nie są nam potrzebne – należy zakończyć wszelkie spory, które rujnują obraz naszej pięknej dyscypliny w oczach kibiców oraz postronnych obserwatorów.
Finalnie – szkodzą nam wszystkim, wpływają na mniejsze nabory w klubach, utrudniają pozyskanie strategicznego sponsora dla reprezentacji narodowej.

Zróbmy to razem, przywróćmy judo właściwe miejsce w świadomości społecznej – jako najbardziej wszechstronny, olimpijski sport walki. Ten, w którym poszanowanie prawdy, odwaga, honor, waleczność i szacunek dla przeciwnika są wpajane naszym adeptom od najmłodszych lat.

Serdecznie pozdrawiam i zachęcam Was do głosowania na pozytywne judo

Jacka Zawadki.
Ze sportowym pozdrowieniem,