Poniżej przekazuję analizę przygotowaną przez Pana Jacka Skubisa, dyskusja na poniższy temat możliwa w mediach społecznościowych Facebook i Twitter.

STAN WYJŚCIOWY I POCZĄTEK XXXIII OLIPIADY

Minął rok 2020 i zakończył się 4-letni okres XXXII olimpiady (2017-2020). Zakończony rok to rok, w którym cały świat zmagał się z pandemią covid 19. Po raz pierwszy w historii kończące ten okres Igrzyska Olimpijskie przeniesiono na kolejny 2021 r. W 2020 roku zawieszone zostały kwalifikacje olimpijskie, nie odbyły się również Mistrzostwa Świata a wszyscy w różny sposób próbowali unikać i ograniczać skutki pandemii. Na 2021 rok, przedłużając kadencje urzędującym zarządom przeniesiono i przełożono kongresy sprawozdawczo wyborcze PZS. Po raz pierwszy w okresie XXXIII olimpiady (2021-2024) będziemy mieli dwukrotnie IO i dwukrotnie kongresy sprawozdawczo wyborcze Związków. TA SYTUACJA POSTAWIŁA PRZED SPORTEM NOWE WYZWANIA I ZMUSIŁA DO SZUKANIA INNYCH DOTYCHCZAS NIE STOSOWANYCH ROZWIĄZAŃ. W roku 2021 ponownie rozpoczął się „wyścig” o pkt. i kwalifikacje olimpijskie. Pomimo pierwszej i drugiej fali zachorowań, stosując testy i szczepionki, zachowując inne wymogi bezpieczeństwa udajemy, że wszystko jest normalnie i w porządku. Na wyścigi organizujemy odwołane w zeszłym roku zawody. I tak w pierwszej połowie roku odbędą się i Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy a zakończą wszystko przeniesione Igrzyska Olimpijskie. No cóż biznes to biznes. NAJWYŻSZY CZAS POPATRZEĆ NA STAN NASZEJ DYSCYPLINY W ROZPOCZĘTYM CZTEROLECIU I NASZE MOŻLIWOŚCI UDZIAŁU W MIĘDZYNARODOWEJ RYWALIZACJI SPORTOWEJ JUDO (SHIAI).

Wspomniany wyżej wyścig o uzyskanie kwalifikacji na przełożone Igrzyska Olimpijskie w 2021 r. rozpoczęły zawody w KATARZE – Doha w terminie 11-13 styczeń. Zgodnie z obowiązującymi regulaminami prawo startu miało w każdej kategorii wagowej pierwsze 36 osób z rankingu IJF. Finalnie w zawodach wystartowało łącznie 398 zawodniczek i zawodników z 69 krajów całego świata. Najwięcej reprezentantów zgłosili ROS-29; FRA i KOR po 22 osoby. PRAKTYCZNIE WSZYSCY CHCIELI SPRAWDZIĆ SWOJE MOŻLIWOŚCI PÓŁ ROKU PRZED IGRZYSKAMI. Z czołówki (tj. zawodników z pierwszej dziesiątki rankingu) zabrakło 9 zawodników i 18 zawodniczek. Miejsca w rankingu i rozkład w kategoriach wagowych nieobecnych zawodników z pierwszej dziesiątki prezentują tabele 1 i 2.

W tabelach 3 i 4 można prześledzić ilości startujących zawodniczek i zawodników w poszczególnych kategoriach wagowych i skład ilościowy reprezentacji POL. W reprezentacji POL prawo startu miało 7 zawodniczek i 2 (SŁOWNIE DWÓCH) zawodników. W zawodach nie wystartowała reprezentantka posiadająca kwalifikację kontynentalną w kategorii 63 kg. i reprezentantka kategorii 70 kg. Startująca grupa 7 reprezentantów stanowiła 1,76 % ogółu biorących udział w zawodach a Polska pod względem liczy zawodników plasowała się na miejscu 17-24 na 69 reprezentacji.

Trzeba zauważyć, że W KATEGORIACH KOBIECYCH POLSKA NIE WYSTAWIŁA REPREZENTANTEK W 4 z 7 KATEGORII WAGOWYCH A W KATEGORIACH MĘSKICH W 5 z 7 KATEGORII. Czy tak skromna reprezentacja POL (ograniczona regulaminowo) ze względu na poziom i związane z tym dalekie miejsca w rankingu, to spełnienie naszych aspiracji i ambicji ? Kolejne tabele 5 i 6 prezentują miejsca reprezentantów Polski w rankingu światowym w układzie kategorii wagowych. Na żółto zaznaczono reprezentantów posiadających kwalifikacje olimpijskie. Cyfra przed imieniem oznacza miejsce w rankingu IJF przed rozpoczęciem zawodów w Katarze. Dla pełniejszego obrazu i perspektyw w kontekście IO bieżącego roku i IO – 2024 podany został również wiek naszych reprezentantów. W dolnej części tabel (poniżej grupy uprawnionej do startu w Katarze z miejsc 1-36) podane są miejsce w rankingu i wiek kolejnych naszych reprezentantów. Jak wspomniano wyżej na miejscach od 1 do 36 mamy 7 reprezentantek POL (w tym żadnej w 48 i +78 kg), a w kategoriach męskich przy 2 zawodnikach (nie mamy żadnego w kategoriach 60, 66, 73, 100 kg.). Również wiek naszych reprezentantów nie napawa optymizmem i nie najlepiej rokuje na przyszłość. W pierwszej setce zawodników każdej kategorii wagowej (700 zawodniczek i 700 zawodników) w grupie kobiet mamy łącznie 15 zawodniczek (2,1 %) a w grupie męskiej 13 zawodników (1,86 %). Grupę kobiet reprezentuje 11 seniorek, 2 zawodniczki młodzieży i 2 juniorki a grupę męską 12 seniorów i tylko 1 młodzieżowiec. W reprezentacji męskiej brak juniorów. W kategorii 48kg. kobiet nie mamy nikogo a w kategorii 78 kg. mamy tylko jedną reprezentanta. Generalnie odległe miejsca w rankingach i wiek naszych zawodników ewidentnie wskazują na konieczność podjęcia radykalnych działań dla zmiany tej sytuacji.

BILANS ZYSKÓW I STRAT

W zawodach w Katarze medale (m-ca 1-3) zdobyło 19 państw co stanowi 27,54 % startujących reprezentacji. Miejsca punktowane (m-ca 1-7) zdobyli reprezentanci 35 państw co stanowi 50,72 % startujących reprezentacji. W poniższej tabeli 7 prezentujemy kolejność państw wg zdobytych medali, w tabeli podane zostały również zdobyte prze te reprezentacje miejsca punktowane. Polska z zerowym dorobkiem znalazła się w grupie państw na pozycji 36-69.

Wszyscy wiemy, że rankingi nie walczą ale ….. W tabelach 8 i 9 zaprezentowane zostały ilości zdobytych medali w zależności od zajmowanych prze medalistów miejsc w rankingu światowym. Trzeba odnotować fakt, że 62,5 % medali (35) zdobyli zawodnicy zajmujący miejsca 1-10 w rankingu światowym. Kolejne 26,8 % (15) medali zdobyli zawodnicy zajmujący pozycje 11-20 w rankingu a kolejne 10,7 % (6) zawodnicy z miejsc 21-30. Proporcje te różnią się wyraźniew kategoriach kobiet i mężczyzn. Prawdopodobnie sytuacja ta uległaby zmianie (ograniczając liczbę zawodników z dalszych miejsc) gdyby wystartowali zawodnicy nieobecni (tabela 1 i 2).

Patrząc na powyższe zestawienie musimy zdać sobie sprawę z faktu, że aktualnie POLSKA w pierwszej analizowanej grupie rankingu (1-10 m-ca) nie ma reprezentantów. W grupie drugiej (11-20) przed zawodami mieliśmy dwie a po zawodach mamy jedną zawodniczkę. W trzeciej dziesiątce mieliśmy 5 a obecnie mamy 6 reprezentantów (4 kobiety i 2 mężczyzn). W tabeli 10 prezentujemy dane o przeciwnikach Polaków w zawodach w Katarze, ich miejsca w rankingu światowym oraz rodzaje zwycięstwa i porażek.

Kolor czarny – walki wygrane; czerwony – walki przegrane; wa-7 -waza-ari, ip-10 -ippon; R –
rzut, T-trzymanie, S-kara shido, 3 x S = dyskwalifikacja, GS – złoty punkt,.

Łącznie na 11 stoczonych walk wygraliśmy 4 i przegraliśmy 7. Wygrywając 4 walki w I rundzie zdobyliśmy 4 miejsca 9-16 i 4 szanse na walki o miejsca punktowane 1-8. Trójka zawodników, którzy na tym poziomie (walki o m-ca 9-16) przegrali walki sklasyfikowana została na miejscach 17-32. Niestety cała czwórka walcząca w II rundzie przegrała swoje pojedynki nie zdobywając miejsc punktowanych.

Należy zauważyć, że w czterech wygranych walkach tylko jedna walka została wygrana przed upływem regulaminowego czasu (w 57 kg. z reprezentantką CIV). Trzy pozostałe walki zostały rozstrzygnięte dopiero w dogrywkach (tj. w walkach o złoty punkt). W tych czterech walkach Polacy uzyskali za rzuty tylko 3 waza-ari. Kolejne 3 waza-ari za trzymania. Ani jedna walka nie została rozstrzygnięta czystym rzutem na ippon.W 7 przegranych walkach Polki zostały 2 razy (w kat. 52, 57 kg.) zdyskwalifikowane za popełnione przewinienia. W jednej walce (+100 kg.) reprezentant Polski po dwóch karach poddał walkę. Przeciwnicy uzyskali jeden ippon i cztery waza-ari. W sumie dwie walki wygrali przed czasem.

Na oddzielną analizę zasługuje fakt, że reprezentantki Polski ukarane zostały 10 razy karą shido (w tym dwukrotnie zostały zdyskwalifikowane). Przeciwniczki ukarane zostały tylko 3 razy. Zawodnicy w trzech stoczonych walkach ukarani zostali 3 razy a jedna walka została poddana. Przeciwnicy karą shido karani byli 4 razy.

Nie jest celem tej analizy indywidualna ocena reprezentantów POL, dobrze by było, żeby skutecznie przeprowadzili ją trenerzy odpowiadający i prowadzący przygotowania zawodników. Jednak jak widać na 6-miesięcy przed IO sytuacja nie wygląda obiecująco. Nasi reprezentanci nie robią oczekiwanego postępu. Trzy z czterech zwycięstw (w I rundzie) wymęczone w dogrywkach, przegranie wysoko walk pozostałych nie napawa optymizmem. Nie jesteśmy w stanie wygrywać z przeciwnikami wyżej klasyfikowanymi od Polaków. Udało się to w jednym przypadku tj. w 78 kg. z zajmującą w rankingu 18 miejsce zawodniczką Ekwadoru.

Zysk punktowy z tytułu udziału i wygranie 4 walk nie doprowadził do rewelacyjnych zmian w pozycjach rankingowych reprezentantów POL. Z 24 na 22 miejsce awansowała reprezentantka 52 kg. Agata P. z 14 na 13 miejsce awansowała Julia K. w kategorii 57 kg. Trzecia zawodniczka w kategorii 78 kg. Beata P. zachowując kwalifikację olimpijską pomimo wygranej walki spadła na 21 m-ce w rankingu. Pozostali reprezentanci (52, 57, 90 kg.) zachowali swoje miejsca w rankingu światowym.

Zachowując miejsce w rankingu stracił kwalifikację olimpijską zawodnik Maciej S. w kategorii +100 kg. Na ten moment zawodnik zachowuje możliwość kwalifikacji kontynentalnej. Spadek o 2 miejsca w rankingu (na miejsce 31) tracąc kwalifikację kontynentalną odnotowała (niestartująca) reprezentantka w kategorii 63 kg. Agata B. SYTUACJA W PRZYGOTOWANIACH MUSI ULEC RADYKALNEJ ZMIANIE. BRAK KONCEPCJI, KŁÓTNIE, „POGOŃ” ZA PUNKTAMI NIE ZAPEWNIĄ NAM SUKCESU EWENTUALNIE TYLKO TAK JAK POPRZEDNIO SKROMNY UDZIAŁ. ALE CZY O TO CHODZI ? CZY EWENTUALNY SUKCES MA BYĆ TYLKO KWESTIĄ PRZYPADKU ? A CO DALEJ ? TRZEBA PAMIĘTAĆ, ŻE DO IO 2024 POZOSTAŁO JUŻ NIECAŁE 3 LATA I 6 MIESIĘCY, A WALKA O KWALIFIKACJE ROZPOCZNIE SIĘ W PRZYSZŁYM ROKU.

Autor: Jacek Skubis